Денні риби сплять у темний час доби, нічні – у світлий. Більшість риб для відпочинку знаходять собі тихе спокійне місце. Пози їх під час сну дуже різні. Наприклад, тріска спить, лягаючи черевцем або боком на дно, оселедець – висячи в товщі води догори черевцем, а іноді й униз головою, камбала – зарившись у пісок.

Сплять мешканці акваріума по-різному, але є одна спільна риса – їхня активність стає мінімальною. Одні рибки просто “зависають” у воді, інші – чіпляються за листя або гілки рослин. Є й ті, хто влаштовується зручніше на боці або черевці, опустившись на дно.

Восени та взимку життя прісноводних риб різко змінюється. Коли вода в річці або озері остигає до семи градусів, риби збираються в спальнях – зимувальних ямах. Стовпившись, вони огортають себе слизом, щоб захиститися від мікробів, і впадають у довгий сон.

Сплять вони невеликими проміжками часу (10-20 хвилин) протягом кожних трьох годин. Людям навряд чи вдасться поспостерігати за сплячими рибками, оскільки будь-який шурхіт, різкий рух або увімкнене світло їх одразу ж розбудить. Здебільшого риби сплять просто зависнувши посеред води, але не всі.